1. Należy sprawdzić czy hodowla należy do Związku Kynologicznego (ZKwP)
2. Trzeba zobaczyć warunki w których przebywają zwierzęta (czy leżą w małych kojcach, czy mają wystarczającą ilość ruchu, wybieg, dobrą jakość pożywienia i czy mają czysto)
4. Trzeba zobaczyć ojca i przede wszystkim matkę zwierząt (ważna jest kondycja fizyczna i to czy nie jest zbyt chuda. Zwróćcie też uwagę na to jaki ma stosunek do zwierząt i ludzi. Ważne jest, by szczeniaki nie były odizolowane od matki. Rodzice nie mogą mieć mniej niż 18 miesięcy)
5. Najlepiej jeśli hodowla zajmuje się tylko jedną rasą.
6. Należy dowiedzieć się czy szczeniak był socjalizowany (proces socjalizacji jest niezwykle ważny, w pierwszych trzech/czterech miesiącach życia kształtuje się psia osobowość i charakter. Pies w tym okresie powinien poznać wszystko z czym będzie miał do czynienia w przyszłości. Składają się na to różne sytuacje, ludzie, zwierzęta, przedmioty, dźwięki.
7. Trzeba zwrócić uwagę na książeczkę zdrowia psa, a dokładniej na odrobaczanie.
8. Należy zapytać jak często są mioty w hodowli, czy suka miała już kiedyś szczenięta, a jeśli tak to kiedy (suka nie powinna rodzić częściej niż raz w roku)
9. Domagajcie się podpisania umowy regulującej zakres odpowiedzialności i obowiązków obu stron. Koniecznie dodajcie tam zapis o zwrocie kosztów leczenia w przypadku sprzedaży chorego psa
10. Zapytajcie czy został dokonany przegląd weterynaryjny miotu, który określa stan zdrowia poszczególnych szczeniąt. Jeśli macie wątpliwości co do wyboru hodowli poproście o pomoc behawiorystę.
Daily Archives: 13 Maj 2018
Na co uważać przy wyborze psa
Twój pierwszy pies
Przy wybieraniu pierwszego psa należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:
- Jak duży ma być pies? – Mały (0-10 kg) Średni (11 -25 kg) Duży (26-39 kg) Olbrzym (40 kg i więcej)
- Wymagania dotyczące pielęgnacji sierści: Jeśli są małe to wystarczająca jest kąpiel psa i wyczesywanie w czasie linienia; Przy przeciętnych, poza czynnościami wykonywanymi w poprzedniej wersji, dodatkowo wymaga : cotygodniowego czesania i w wielu rasach okazyjnego strzyżenia; Przy dużych – poświęcenia dużej ilości czasu oraz wiedzy. W porównaniu do obu poprzednich wersji czesanie psa zalecane jest nawet codziennie a dodatkowo zaleca się, w większości ras, częste przycinanie sierści nadające określone kształt.
- Aktywność fizyczna psa: Jaki jest Twój styl życia pod względem aktywności fizycznej? W tym przypadku trzeba się zastanowić czy będziemy np. biegać z psem i spędzać z nim dużo czasu poza domem, czy poświęcać na ruch możliwe minimum
- Czy pies ma być tolerancyjny dla dzieci?
- Czy pies powinien być tolerancyjny dla innych psów?
- Charakter: Ważne zwłaszcza dla przyszłych posiadaczy swojego pierwszego psa. Wybierając rasę, która lubi dominować musimy pamiętać, że nie jest ona polecana dla osób, które wcześniej nie miały psa.
- Gdzie będzie mieszkać pies? (Dom, czy blok, lub czy będzie miał możliwość w miarę często przebywać np. na wsi, lub czy w miejscu, gdzie będziemy wyprowadzać psa jest duża przestrzeń na spacer, by pies mógł się wybiegać
- Koszt utrzymania psa: Przyjmujemy, że w koszt utrzymania psa wchodzi wyżywienie oraz zaopatrzenie w preparaty mineralno – witaminowe, a także szczepienia przeciwko chorobom wirusowym. Bierzemy również pod uwagę fakt, że generalnie im pies większy, tym wyższe koszty utrzymania i leczenia oraz wyżywienia.